١۰ کاربرد اینترنت اشیا در دنیای واقعی

مدتی است اینترنت اشیا یا IoT ‏(Internet of Things) به یکی از عناوین داغ اخبار صنعت IT تبدیل شده است. خانه‌های هوشمند، ابزارهای پوشیدنی، خودروهای خودران و شهرهای هوشمند دنیایی کاملا متفاوت را نوید می‌دهند. در واقع اینترنت اشیا جنبه‌های مختلفی از زندگی ما را در بر می‌گیرد. در ادامه، کاربردهای این فناوری در دنیای واقعی را بررسی می‌کنیم.

١۰ کاربرد اینترنت اشیا در دنیای واقعی

خانه‌های هوشمند

با راه افتادن موج اینترنت اشیا، «خانه هوشمند» در صدر جست‌وجوهای گوگل قرار گرفته است. اما خانه هوشمند چیست؟

دوست دارید سیستم تهویه هوا را پیش از رسیدن به منزل روشن کنید؟ یا چراغ‌ها را حتی پس از ترک منزل خاموش کنید؟ یا حتی وقتی خانه نیستید، بتوانید درهای خانه را به‌روی اقوام و دوستان باز کنید؟ شرکت‌های مختلف می‌کوشند تا با استفاده از فناوری اینترنت اشیا محصولاتی را تولید کنند که زندگی شما را ساده‌تر و آسان‌تر می‌کند.

خانه هوشمند در دنیای خرید و فروش املاک به نردبان موفقیت تبدیل شده و پیش‌بینی می‌شود خانه‌های این چنینی به‌اندازه تلفن‌های هوشمند عمومیت پیدا کنند.

وقتی صبحت از خرید خانه در میان باشد، هزینه آن را شاید بتوان بیشترین هزینه‌ای تلقی کرد که فرد صاحب‌خانه در تمام عمر خود متحمل می‌شود. اما محصولات خانه هوشمند صرفه‌جویی در زمان، انرژی و پول را نوید می‌دهند. به این ترتیب، شرکت‌هایی مانند Nest،‏ Ecobee،‏ Ring و August به برندهای لوازم خانگی تبدیل می‌شوند و تجربیات بی‌سابقه‌ای را در اختیار ساکنان خانه‌های هوشمند قرار می‌دهند.

 

ابزارهای پوشیدنی

ابزارهای پوشیدنی با تقاضای انفجاری در بازار جهانی مواجه‌اند. شرکت‌هایی مانند گوگل و سامسونگ برای ساخت چنین ابزارهایی سرمایه‌گذاری سنگینی کرده‌اند.

ابزارهای پوشیدنی به حسگرها و نرم‌افزارهایی مجهز شده‌اند که داده‌ها و اطلاعات مربوط به کاربران را جمع‌آوری می‌کنند. این داده‌ها سپس برای شناخت کلی کاربر پردازش می‌شوند.

ابزارهای پوشیدنی طیف گسترده‌ای از ملزومات تناسب اندام تا سلامت و سرگرمی را پوشش می‌دهند. پیش‌نیاز اینترنت اشیا برای کاربردهای پوشیدنی این است که بازدهی انرژی بسیار بالایی داشته یا فوق‌العاده کم‌مصرف و کوچک باشند.

 

خودروهای متصل

پیشتر، فناوری‌های دیجیتال خودرو بر بهینه‌سازی کارکردهای داخلی وسایل نقلیه متمرکز بود، اما امروزه این توجه به سمت ارتقای تجربه سرنشینان خودرو متمرکز شده است.

خودروی متصل وسیله نقلیه‌ای است که می‌تواند عملکرد و نگهداری خود را بهینه‌سازی کند و با استفاده از حسگرهای توکار و اتصال اینترنت، راحتی سرنشینان را فراهم آورد.

اکثر خودروسازان بزرگ و بعضی از استارتاپ‌های جسور راهکارهای بهینه‌سازی خودروهای متصل را بررسی می‌کنند. در عین حال، برندهای مهمی مانند BMW، تسلا، اپل و گوگل به دنبال راهی برای ایجاد تحولی بزرگ در صنعت خودروسازی هستند.

 

اینترنت صنعتی

اینترنت صنعتی جریانی تازه در حوزه صنعت است که با عباراتی مانند IIoT ‏(Industrial Internet of Things) نیز شناخته می‌شود. این فناوری با تکیه بر حسگرها، نرم‌افزار و تجزیه و تحلیل بیگ دیتا، به مهندسی صنعتی امکان می‌دهد تا ماشین‌های فوق‌العاده‌ای تولید کند.

به گفته Jeff Immelt، مدیرعامل جنرال الکتریک، IIOT دارایی «زیبا، مطلوب و قابل سرمایه گذاری» است. باور اصلی IIoT این است که ماشین‌های هوشمند در زمینه برقراری ارتباط از طریق داده‌ها، دقیق‌تر و پایدارتر از انسان‌ها هستند. همچنین، این داده‌ها می‌توانند به شرکت‌ها کمک کنند تا ناکارآمدی‌ها و مشکلات را زودتر تشخیص دهند.

IIoT فرصتی عالی برای کنترل کیفیت و پایداری است. کاربردهای بالقوه آن برای ردیابی کالاها، تبادل بلا‌درنگ اطلاعات مربوط به موجودی انبار بین تامین‌کننده و فروشگاه‌ها و همچنین توانایی تحویل خودکار، بازدهی زنجیره تامین را بالا می‌برد. به گفته جنرال الکتریک، در طول ۱۵ سال آینده بهبود بازدهی صنعتی می‌تواند ۱۰ تا ۱۵ تریلیون دلار افزایش درآمد ناخالص داخلی را به‌همراه داشته باشد.

 

شهرهای هوشمند

شهر هوشمند يكی دیگر از کاربردهای قدرتمند IoT است که کنجکاوی فراوانی را در بین مردم برانگیخته است. مراقبت هوشمند، حمل و‌نقل خودکار، سیستم‌های هوشمند مدیریت انرژی، توزیع آب، امنیت شهری و نظارت محیطی همگی نمونه‌هایی از کاربردهای اینترنت اشیا برای شهرهای هوشمند هستند.

IoT مشکلات عمده ساکنان شهرها مانند جمعیت، تراکم ترافیک و کمبود منابع انرژی و... را برطرف می‌کند. محصولاتی مانند سطل‌های زباله Smart Belly، که به ارتباطات سلولی مجهز است و هنگام نیاز به تخلیه هشدارهایی را به سرویس‌های شهرداری ارسال می‌کنند.

با نصب حسگرها و استفاده از اپلیکیشن‌های وب، شهروندان می‌توانند جایگاه‌های پارکینگ رایگان در دسترس را در سراسر شهر پیدا کنند. همچنین، حسگرها می‌توانند موارد دستکاری کنتور، خرابی‌های عمومی و هرگونه مشکل نصب را در سیستم برق شهری تشخیص دهند.

 

کشاورزی

با رشد مداوم جمعیت جهان، تقاضا برای تامین غذا بیش از پیش افزایش می‌یابد. دولت‌ها به کشاورزان کمک می‌کنند تا از تحقیقات و تکنیک‌های پیشرفته برای افزایش تولید غذا بهره‌گیری کنند. کشاورزی هوشمند یکی از حوزه‌های IoT با نرخ رشد بالا است.

کشاورزان از اطلاعات معنی‌دار به ‌دست‌ آمده از داده‌ها استفاده می‌کنند تا نرخ بازگشت سرمایه بهتری داشته باشند. تشخیص میزان رطوبت و مواد مغذی خاک، کنترل مصرف آب و تهیه کود سفارشی از جمله کاربردهای IoT در حوزه کشاورزی است.

 

خرده‌فروشی هوشمند

IoT در بخش فروشگاهی پتانسیل فوق‌العاده‌ای دارد. این فناوری به فروشندگان امکان می‌دهد تا برای ارتقای تجربه «داخل فروشگاه» با مشتریان خود ارتباط برقرار کنند.

تلفن‌های هوشمند به فروشندگان امکان برقراری ارتباط با مشتریان حتی خارج از فروشگاه را نیز می‌دهد. تعامل از طریق تلفن‌های هوشمند و استفاده از فناوری Beacon می‌تواند به فروشندگان کمک کند تا سرویس بهتری را به مشتریان خود ارائه دهند. آن‌ها همچنین می‌توانند مسیر مشتریان را در داخل یک فروشگاه ردیابی کنند و با بهبود چیدمان فروشگاه، محصولات ممتاز را در نواحی پرتردد قرار دهند.

 

انرژی

شبکه‌های برق، هوشمندی و قابلیت اطمینان بیشتری در آینده را نوید می‌دهند. درک کلی از مفهوم «شبکه هوشمند برق» در سراسر جهان در حال افزایش است.

ایده اصلی شبکه‌های هوشمند برق، جمع‌آوری خودکار داده‌ها و آنالیز رفتار تامین‌کنندگان و مصرف‌کنندگان به منظور بهبود بازدهی و جنبه‌های اقتصادی مصرف برق است.

 

مراقبت‌های سلامتی

مراقبت‌های سلامتی متصل (Connected Healthcare)، هنوز غول خفته کاربردهای اینترنت اشیا به‌حساب می‌آید. سیستم‌های مراقبت سلامتی متصل و ابزارهای پزشکی هوشمند نه تنها برای شرکت‌ها، بلکه به‌طور کلی برای رفاه مردم پتانسیل‌های عظیمی دربردارد.

تحقیقات نشان می‌دهد که نفوذ IoT در مراقبت‌های سلامتی طی سال‌های آینده بسیار چشمگیر خواهد بود. IoT در حوزه بهداشت با این هدف توسعه یافته است که به مردم امکان می‌دهد با پوشیدن ابزارهای متصل، زندگی سالم‌تری داشته باشند.

جمع‌آوری داده‌ها فرصت آنالیز سلامت فرد را ممکن می‌سازد و امکان پیاده‌سازی استراتژی‌های سفارشی‌سازی شده برای مراقبت و مقابله با بیماری‌ها را فراهم می‌کند.

 

پرورش طیور و دامداری

منظور از نظارت و کنترل بر پرورش طیور و دامداری، نحوه پرورش حیوانات اهلی و صرفه‌جویی در هزینه‌ها است. استفاده از برنامه‌های کاربردی IoT برای جمع‌آوری داده‌های مربوط به سلامت دام، امکان آگاه‌سازی به موقع دامداران از مشکلات را فراهم می‌کند. به عنوان مثال اگر گاوی دچار بیماری واگیردار شد با جداسازی به موقع گاو بیمار، می‌توانند مانع از شیوع بیماری بین سایر دام‌ها شوند.

كلمات كليدی: زندگی دیجیتال، اینترنت اشیا، شهر هوشمند، خانه هوشمند، ابزار پوشیدنی، خودرو

پربیننده ترین مقالات