Android Go و Android One، بازیكنان تازه گوگل

همه كاربران اندروید تجربه یكسانی از كار با این سیستم‌عامل ندارد. به‌عبارت دیگر می‌توان گفت كه هر ابزار هوشمند مبتنی بر اندروید، بر اساس شركت سازنده و قابلیت‌های خود، نسخه متفاوتی از اندروید را اجرا كرده و در نتیجه تجربه كاربری متفاوتی را فراهم می‌كند. حالا گوگل دو بازیكن دیگر را نیز وارد این میدان كرده است: Android Go و Android One.

Android Go و Android One، بازیكنان تازه گوگل

پیش از هر چیز باید توجه داشته باشید كه Android Go و Android One دو گونه جدید از اندروید هستند كه اصلا برای جایگزینی نسخه‌های فعلی آن در نظر گرفته نشده‌اند. در واقع، این دو محصول گروه‌های متفاوتی از كاربران و سخت‌افزارهای ابزارهای هوشمند را هدف گرفته‌اند. در ادامه این مقاله با تفاوت‌ها و خصوصیات هریك از آن‌ها آشنا می‌شوید.

 

Android Go

Android Go یک نسخه اصلاح‌شده و شدیدا بهینه‌سازی شده از اندروید است كه طراحی شده تا روی تلفن‌های هوشمند ارزان‌قیمت با مشخصات سخت‌افزاری پایین اجرا شود. این نسخه، بازارهای نوظهور و مجموعه‌ای كه تحت عنوان «یك میلیارد كاربر بعدی» تلفن‌های هوشمند شناخته می‌شوند (و هنوز چنین ابزار را در اختیار ندارند) را هدف گرفته است.

اولین نسخه از این سیستم‌عامل با نام رسمی Android Oreo ‏(Go Edition) شناخته می‌شود. گرچه این نسخه مبتنی بر اندروید 8.1 بوده و از ظاهر و مجموعه ویژگی‌های مشابه با آن برخوردار است، اما گوگل اولین ویرایش Go را برای انطباق با سه مشكلی كه كاربران این نسخه با آن مواجه هستند، توسعه داده است:

- اتصال اینترنت كم‌سرعت، غیرقابل اعتماد و گران‌قیمت

- سخت‌افزارهای ارزان‌تر با قابلیت‌های كمتر، كه در بازارهای نوپا عمومیت دارند.

- فرصت‌های محدود برای شارژ باتری

 

قیمت پایین، مشخصات پایین

اندروید Go روی ابزارهای با سخت‌افزار سطح پایین اجرا می‌شود. این محصولات شامل گوشی‌هایی با ٥١٢ مگابایت تا یك گیگابایت حافظه RAM و چیزی در حدود ٨ گیگابایت فضای ذخیره‌سازی هستند. ویرایش Go اندروید 8.1 تنها به نیمی از فضای ذخیره‌سازی مورد استفاده همكار اصلی خود (Oreo) نیاز دارد. گوگل پیش‌بینی می‌كند كه اكثر گوشی‌های Go با قیمتی زیر ١٠٠ دلار وارد بازار شوند و بعضی از آن‌ها حتی می‌توانند زیر ٥٠ دلار باشند.

البته تلفن‌های هوشمند بدون اپلیكیشن‌های مناسب كارآیی چندانی ندارند. به‌همین دلیل گوگل بسیاری از اپلیكیشن‌های كلیدی خود را برای Go بهینه‌سازی كرده است. Gmail، Google Assistant، Maps و Gboard در این مجموعه قرار دارند، كه ٥٠ درصد كوچك‌تر از نسخه‌های اصلی خود هستند. همچنین، چند اپلیكیشن جدید نیز در این فهرست قرار گرفته‌اند كه برای مثال می‌توان به مدیر فایل سریع Files Go اشاره كرد.

توسعه‌دهندگان طرف ثالث نیز تشویق شده‌اند تا نسخه‌های Go اپلیكیشن‌های خود را تولید كنند. این اپلیكیشن‌ها از طریق یك نسخه تغییر یافته Play Store قابل دانلود خواهند بود. WhatsApp و Instagram از جمله اپلیكیشن‌هایی هستند كه نسخه مخصوص Go دارند.

این بهینه‌سازی نرم‌افزاری برای به‌حداكثر رساندن عملكرد روی سخت‌افزارهای ضعیف‌تر انجام می‌شود، هرچند كه تغییرات دیگری نیز برای بهبود مصرف باتری و مصرف دیتا اعمال خواهند شد. حذف پردازش‌های پشت صحنه در اپلیكیشن‌ها و فعال كردن ویژگی‌های صرفه‌جویی در مصرف دیتای اندروید به ‌صورت پیش‌فرض، از جمله این تغییرات هستند.

طبیعتا، برای كاربرانی كه قبلا با اندروید كار كرده‌اند، Go بیش از حد كند و ضعیف به‌ نظر می‌رسد. با این‌ حال، دسترس‌پذیری این نسخه روی ارزان‌ترین سخت‌افزارهای ممكن باعث می‌شود اندروید به بخش‌های بسیار بیشتری از جهان نفوذ كند.

اندروید Go اولین تجربه گوگل در زمینه تلاش برای نفوذ به بازارهای نوظهور نیست. این شركت در سال ٢٠١٤ نیز محصول مشابهی را با نام Android One معرفی كرد كه برای ابزارهای ارزان‌قیمت در نظر گرفته شده بود. این نام تجاری حالا به محصولی كاملا متفاوت اختصاص یافته است، كه در ادامه با آن آشنا می‌شوید.

 

Android One

Android One برنامه‌ای تحت هدایت گوگل است كه به تولیدكنندگان امكان می‌دهد تلفن‌های هوشمند خود را با نسخه‌ای خالص و دست‌نخورده از اندروید عرضه كنند. به‌عبارت دیگر، این تلفن‌های هوشمند فاقد سفارشی‌سازی‌های اینترفیس بوده، اپلیكیشن‌های محدودی از قبل روی آن‌ها نصب شده‌اند و به‌روزرسانی‌ سیستم‌عامل را تا دو سال تضمین می‌كنند.

این برنامه، یك همكاری بین گوگل و تولیدكنندگان گوشی‌ها است. گوشی‌هایی كه از قبل از نسخه دست‌نخورده اندروید استفاده می‌كنند، الزاما به ‌طور خودكار به گوشی‌های Android One تبدیل نمی‌شوند. برای آن‌كه یك تولیدكننده بتواند به این برنامه ملحق شود، باید شرایطی را بپذیرد:

- لوگوی Android One باید در پشت تمام گوشی‌ها چاپ شود.

- تولیدكننده باید با تامین منظم به‌روزرسانی‌های امنیتی و سیستم‌عامل، موافقت كند.

- تعداد (و نوع) اپلیكیشن‌هایی كه می‌توانند از قبل روی گوشی‌ها نصب شوند، تحت كنترل شدید قرار دارد.

نوكیا اخیرا اعلام كرده است كه مشاركت كاملی در این برنامه خواهد داشت و مجموعه كامل محصولات خود را زیر چتر Android One قرار می‌دهد. تعدادی از شركت‌ها محصولاتی را در هر دو نسخه استاندارد و Android One عرضه می‌كنند، اما به‌روزرسانی‌ها و عدم نصب اپلیكیشن‌های اضافی تنها در نوع دوم تضمین شده است.

در کل می‌توان گفت كه مزیت اصلی Android One، سادگی و پشتیبانی است. سادگی از این واقعیت سرچشمه می‌گیرد كه این گوشی‌ها نسخه دست‌نخورده اندروید را اجرا می‌كنند. اینترفیس سفارشی‌سازی نشده و عدم وجود اپلیكیشن‌های اضافی، به عملكردی روان‌تر منتهی می‌شود. عمر باتری نیز در این گوشی‌ها بهبود می‌یابد، زیرا تجربه كاربری در بین تمام ابزارهای این گروه یكسان بوده و استفاده از آن‌ها آسان‌تر است.

گوشی‌های Android One با مجموعه كاملی از اپلیكیشن‌های گوگل به‌صورت از پیش نصب شده عرضه می‌شوند. هر اپلیكیشن اضافه بر این مجموعه باید با ارزش افزوده مشخصی همراه باشد. مثلا ممكن است شما یك اپلیكیشن دوربین با كیفیت بالا را در اختیار داشته باشید كه برای سخت‌افزار گوشی‌تان بهینه‌سازی شده است، اما قطعا از اپلیكیشن‌های تكراری تقویم یا تماس‌ها (Contacts) خبری نخواهد بود.

تا جایی كه به پشتیبانی مربوط می‌شود، شما به‌روزرسانی تضمین‌شده‌ای را دریافت خواهید كرد، كه به‌ندرت در دنیای اندروید دیده می‌شود. همان‌طور كه قبلا اشاره كردیم، تمام ابزارهای Android Go به‌روزرسانی‌ها به نسخه‌های جدید اندروید را تا مدت دو سال دریافت می‌کنند. این به‌روزرسانی‌ها توسط گوگل تامین و توسط تولیدكنندگان ابزارها توزیع می‌شوند. همچنین، دریافت به‌روزرسانی‌های امنیتی ماهیانه به‌مدت 3 سال كه مستقیما توسط گوگل توزیع می‌شوند را نیز به این مجموعه اضافه كنید.

كلمات كليدی: اپلیکیشن، Android Go، Android One، فضای ذخیره‌سازی

پربیننده ترین مقالات