جديدترين پست‌ها

چگونه سرعت گوشی اندرویدی خود را بالا ببریم؟

به‌عنوان یک سیستم عامل، اندروید در مقایسه با iOS بسیار سنگین‌تر است و با وجود آن‌که گوگل هر سال تلاش‌های فراوان و بخش اعظم بودجه مالی خود را روی کاهش اندازه کلی آن متمرکز نموده، ابزارهای هوشمند رده متوسط هنوز به‌سختی می‌توانند تنها شش ماه پس از خریداری شدن همچنان سطح عملکرد خود را حفظ کنند.

چگونه سرعت گوشی اندرویدی خود را بالا ببریم؟

شاید اندروید از بیشترین قابلیت سفارشی‌‌سازی در میان سیستم‌های عامل برخوردار باشد، ولی نمی‌توان گفت که روان‌ترین نمونه در بین آن‌ها نیز محسوب می‌شود. عوامل گوناگونی باعث می‌شوند که یک iPhone می‌تواند به نحو احسن با یک تا دو گیگابایت حافظه RAM کار کند، اما ابزارهای اندرویدی با همان مقدار حافظه حتی برای انجام وظایف روزمره خود نیز با مشکلاتی مواجه شوند. در ادامه، روش‌هایی را برای حذف برخی از این عوامل معرفی خواهیم کرد:

 

اجتناب از کمبود فضای ذخیره‌سازی

اگر گاهی اوقات با هشدار فضای ذخیره‌سازی ناکافی مواجه می‌شوید، مهم نیست برای بهبود عملکرد ابزار اندرویدی خود چه کارهایی انجام می‌دهید، زیرا وقت پاکسازی آن فرا رسیده است. منطق موضوع بسیار ساده است، هرچه ابزار شما فضای ذخیره‌سازی کمتری داشته باشد، برای انجام کارهای مختلف با مشکلات بیشتری مواجه خواهد بود. همچنین، ابزار شما برای جابه‌جایی فایل‌ها نیز دچار مشکل می‌شود. به‌عنوان یک راهنمایی، توصیه می‌کنیم فضای ذخیره‌سازی ابزار اندرویدی خود را به‌اندازه کافی خالی نگهدارید. شما می‌توانید تمام داده‌های خود مانند عکس‌ها، ویدیوها و... را به کارت حافظه منتقل نموده و یا ابزار هوشمند دیگری با فضای ذخیره‌سازی داخلی کافی را خریداری کنید. مشکل دیگری که در اینجا پیش می‌آید، به اپلیکیشن‌هایی مربوط می‌شود که خودتان نصب کرده‌اید. شاید از قبل با نحوه انتقال اپ‌ها از فضای ذخیره‌سازی داخلی گوشی به کارت SD آشنا باشید، با این‌حال شما همچنین می‌توانید از کارت حافظه خارجی خود به‌عنوان فضای ذخیره‌سازی داخلی ابزار هوشمندتان استفاده کنید.

 

Developer options

حالا موضوع جالب‌تر می‌شود. از زمان انتشار اندروید ۴.۲ (Jelly Bean)، گوگل یک منوی مخفی تحت عنوان Developer Options را در بخش تنظیمات (Settings) تعبیه کرد. برای فعال کردن این منو می‌توانید به مسیر Settings > About Phone > Build Number رفته و ۵-۶ بار روی "Build Number" ضربه بزنید تا پیام You’re now a developer را مشاهده نمایید. اگر از این به بعد به منوی Settings برگردید، منوی جدیدی با عنوان Developer Options را در قسمت پایین فهرست گزینه‌ها خواهید دید. این مورد عملا کارآیی ابزار شما را تقویت نمی‌کند اما باعث می‌شود ظاهرا بسیار سریع‌تر از قبل به‌نظر برسد. حالا به مسیر زیر بروید:

Settings > Developer Options > Window Animation Scale

فرض می‌کنیم که این گزینه روی ابزار موبایل شما در وضعیت پیش‌فرض 1x تنظیم شده است. آن را به 0.5x تغییر داده و همین کار را در مورد Transition Animation Scale و Animator Duration Scale نیز تکرار کنید. اگر واقعا نمی‌خواهید در مورد سرعت کوتاه بیایید، می‌توانید Window and Transition Animation Scale را غیرفعال نمایید.

 

محدودیت پردازش‌های پشت‌صحنه

Background process limit تعداد پردازش‌های در حال اجرا در پشت‌صحنه را محدود می‌کند. شما می‌توانید یکی از گزینه‌های زیر را در این مورد انتخاب کنید:

  • - No background process (برای توقف تمام پردازش‌های پشت صحنه)
  • - At most, 1 process (حداکثر یک پردازش)
  • - At most, 2 process (حداکثر دو پردازش)
  • - At most, 3 process (حداکثر سه پردازش)
  • - At most, 4 process (حداکثر چهار پردازش)

به‌طور خلاصه هر چه ابزار اندرویدی شما پردازش‌های کمتری را در پشت صحنه اجرا کند، حافظه بیشتری برای اجرای سایر وظایف خود خواهد داشت که باعث می‌شود عملکرد روان‌تر و یکپارچه‌تری نسبت به قبل داشته باشد.

 

حذف یا غیرفعال کردن Bloatware

برای توضیح، باید بگوییم Bloatware به هر اپلیکیشنی گفته می‌شود که از قبل روی ابزار شما نصب شده است. در عین حال، بسیاری از آن‌ها قابل حذف نیستند. برای رفع مشکل، می‌توانید Bloatware را حذف نموده (که مستلزم روت ابزار است) یا غیرفعال کنید. برای غیرفعال کردن، کافی است به مسیر Settings > Apps رفته و پس از انتخاب یک اپ از پیش نصب شده خاص، روی گزینه Disable ضربه بزنید. توجه داشته باشید که غیرفعال کردن یک اپ باعث صرفه‌جویی در فضای ذخیره‌سازی ابزار شما نمی‌شود، اما از اجرای آن اپ خاص در پشت‌صحنه جلوگیری می‌کند.

 

پاکسازی منظم کاشه

توصیه می‌شود گهگاه به پاکسازی این بخش بپردازید. برای انجام این کار در منوی Settings روی Storage and Memory ضربه زده، سپس گزینه Cached data را در فهرست پیدا کنید. ابتدا روی این گزینه و در پنجره محاوره‌ای که باز می‌شود روی Ok ضربه بزنید تا اطلاعات کاشه پاکسازی شوند.

منبع: Themobileindian
كلمات كليدی: نکات آموزشی، اندروید، فضای ذخیره‌سازی، کارت حافظه، کاشه

پربیننده ترین مقالات