جديدترين پست‌ها

شارژ سریع چیست؟ آیا داشتن آن خوب است؟

دستگاه‌ها و گوشی‌های همراه برای تامین انرژی مورد نیاز خود از باتری‌های قابل شارژ استفاده می‌کنند. باتری‌های امروزی از نظر ظرفیت، فشردگی و عملکرد به هیچ وجه با نسل‌های قبلی قابل مقایسه نیستند. اما افزایش ظرفیت باتری‌ها باعث شده است که شارژ مجدد آنها به زمان بیشتری نیاز داشته باشد، در حالی که ما می‌خواهیم تا حد امکان زمان کوتاه‌تری از ابزارهای هوشمند و موبایل خود دور باشیم. صنعت برای رفع این مشکل به یک راه حل رسیده است: شارژ سریع!

شارژ سریع چیست؟ آیا داشتن آن خوب است؟

اما شارژ سریع چیست؟ آیا شارژ سریع به ابزار هوشمند ما آسیبی نمی‌رساند؟ مفهوم شارژ سریع را اولین بار شرکت کوالکام (Qualcomm تولیدکننده چیپ‌ست‌های اسنپ‌دراگون، که در گوشی‌ها و تبلت‌ها استفاده می‌شود) با نام Quick Charge معرفی کرد. این مفهوم با در نظر گرفتن مشخصات و وضعیت باتری، اجازه می‌دهد جریانی با ولتاژ و آمپر بالاتر از سطح معمولی به باتری وارد شود تا باتری به‌سرعت توان خود را بازیابی کند. این‌ فرآیند فقط تا جایی ادامه پیدا می‌کند که هیچ خطری برای باتری ایجاد نشود و به آن آسیب نرسد. پس از رسیدن به يك آستانه شارژ معین، روند شارژ با همان وضعیت استاندارد ادامه پیدا می‌کند.

در واقع کاربرد شارژ سریع این نیست که به‌سرعت باتری شما را کاملا شارژ کند. این فناوری به ابزار شما امکان می‌دهد در مدت کوتاهی توان باتری خود را به سطحی برساند که بتواند حداقل چند ساعت دیگر کار کند. همان‌طور که اشاره کردیم، این فناوری را اولین بار کوالکام معرفی کرد، اما در حال حاضر سایر تولیدکنندگان چیپ‌ست و بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده ابزارهای هوشمند فناوری‌های مشابهی را با نام‌های گوناگون در محصولات خود پیاده‌سازی می‌کنند که سطوح عملکرد متفاوتی دارند.

در فرآیند شارژ سریع و عوامل موثر در زمان شارژ باتری، ولتاژ و سطح جریان (آمپراژ)، پارامترهای کنترل‌‌شدنی محسوب می‌شوند. شرکت‌های مختلف در پیاده‌سازی‌های خود شیوه‌های متفاوتی را برای کنترل این پارامترها در پیش می‌گیرند. مثلا بالا بردن ولتاژ، فشار بیشتری به باتری وارد می‌کند، اما افزایش جریان فشار بیشتری به شارژر وارد می‌کند.

امنیت این روش و احتمال آسیب دیدن باتری مهم‌ترین نکاتی است که درباره شارژ سریع، ذهن بسیاری از کاربران را به خود مشغول کرده است و با خبرهایی که گهگاه در مورد انفجار باتری گوشی‌های مختلف به گوش می‌رسد، این موضوع تشدید شده است. باید توجه داشته باشید که شارژ سریع يك فناوری کاملا حساب ‌شده و پیشرفته است که با توجه کامل به شیوه عملکرد باتری‌ها و مشخصات آن‌ها طراحی شده است. تولیدکنندگان نیز در هنگام پیاده‌سازی این فناوری در محصولات خود بسیار محافظه‌کارانه عمل می‌کنند و ترجیح می‌دهند سرعت شارژ کمتری را عرضه کنند تا این که اعتبار محصولات خود را به خطر بیندازند.

موضوع بعدی در مورد شارژ سریع، استفاده از شارژرها و کابل‌های استاندارد و منطبق با این فناوری است. اگر از شارژری که همراه گوشی یا تبلت شما بوده استفاده می‌کنید، به‌‌طور پیش‌فرض این قابلیت را در اختیار دارید. اما اگر از شارژر دیگری استفاده می‌کنید، باید مطمئن شوید که شارژر و کابل آن با مشخصات شارژ سریع ابزار شما انطباق دارد. از سوی دیگر، اگر گوشی شما از شارژ سریع پشتیبانی نمی‌کند، هرگز آن را به چنین شارژری متصل نکنید.

كلمات كليدی: دنیای فناوری، باتری، شارژ، شارژ سریع، شارژر، کوالکام، اسنپ‌دراگون، چیپ‌ست، کابل‌

پربیننده ترین مقالات