جديدترين پست‌ها

کاربردهای واقعیت مجازی در دنیای واقعی

اگر عبارت «واقعیت مجازی» یا VR را در اینترنت جستجو کنید، بیشتر نتایجی که به دست می‌آورید به حوزه بازی مربوط می‌شود. انواع بازی‌ها و تجهیزات جانبی آنها، از جمله نتایج جستجویی هستند که مشاهده می‌کنید. اما این موضوع نباید شما را دچار اشتباه کند، واقعیت مجازی از اولین گام‌های خود فاصله زیادی گرفته و حالا در حوزه‌های کاملا تخصصی و بسیار جدی کاربرد دارد. در این مقاله شما را با تعدادی از کاربردهای واقعیت مجازی در دنیای واقعی آشنا می‌کنیم.

کاربردهای واقعیت مجازی در دنیای واقعی

دوره‌های آموزشی خاص

فناوری واقعیت مجازی امکان شبیه‌سازی محیط‌هایی را فراهم می‌کند که حضور واقعی در آن‌ها می‌تواند بسیار پرهزینه یا حتی خطرناک باشد. البته استفاده از چنین تجربه‌ای قطعا نمی‌تواند کاملا جایگزین شرایط عادی شود، اما بی‌تردید افراد را برای وضعیت مورد نظر آماده می‌کند. بعضی از حوزه‌هایی که واقعیت مجازی فرصت‌های آموزشی باارزشی را برای آن ها فراهم آورده است، عبارتند از:

- ماموریت های فضایی: فضا ناشناخته‌ترین محیط برای انسان است؛ محیطی که بسیاری از شرایط آن با تجربیات ما روی زمین تفاوت دارد. سازمان‌های فضایی برای شبیه‌سازی شرایط حضور در فضا برای فضانوردان خود هزینه‌های هنگفتی پرداخته‌اند. فناوری VR در دوره‌های آموزشی به فضانوردان امکان می‌دهد شرایط مختلف و ماموریت‌های احتمالی را به‌دفعات از قبل تمرین کنند.

- آموزش نظامی: نیروهای نظامی همیشه در شرایط بسیار خطرناکی قرار می‌گیرند که ورزیدگی و داشتن آمادگی کامل برای آن‌ها می‌تواند مساله مرگ و زندگی باشد. استفاده از تجهیزات پیشرفته، خنثی کردن بمب‌ها و تله‌های انفجاری، نجات از شرایط خاص یا حتی تمرینات چتربازی، از مواردی هستند که نظامیان می‌توانند با استفاده از فناوری VR سطحی ابتدایی از آشنایی و آمادگی را درباره آن‌ها به‌دست آورند.

- تاسیسات اتمی: انرژی هسته‌ای امروزه کاربردهای فراوانی در بسیاری از حوزه های صنعتی، پزشکی و همچنین نیروگاهی دارد. با این حال، تاسیسات مرتبط با این فناوری باید اقدامات امنیتی بسیار گسترده‌ای را به‌کار گیرند تا از جان پرسنل و همچنین مردمی که در نزدیکی آن‌ها زندگی می‌کنند، محافظت کنند. قطعا برای آماده‌سازی پرسنل نیروگاه برای شرایطی مانند نشت مواد رادیواکتیو یا بالا رفتن دمای راکتور نمی‌توان چنین شرایطی را به‌طور واقعی برای تمرین ایجاد كرد. فناوری VR امکان آماده‌سازی پرسنل در هنگام برخورد با اتفاقات پیش‌بینی نشده را فراهم می‌کند.

 

پزشکی

شاخه‌های مختلف علوم پزشکی با سلامت انسان سروکار دارند. همین موضوع سبب می‌شود مهارت پزشکان در برخورد با بیماران مختلف از حساسیت بسیار بالایی برخوردار باشد، زیرا جایی برای تجربه و آزمایش وجود ندارد. مراکز آموزش پزشکی همیشه از روش‌های مختلف (حتی استفاده از اجساد) برای آشنایی دانشجویان پزشکی با ساختار بدن انسان و کسب مهارت در تعامل و کار روی آن استفاده می‌کرده‌اند.

حالا فناوری VR نه‌تنها امکان بازسازی دقیق اجزای بدن انسان را برای دانشجویان فراهم می‌کند، بلکه می‌تواند بیماری خاصی را در بخشی از بدن شبیه‌سازی کند و به جراحان امکان دهد تا روش‌های مختلف درمان آن را، بدون ایجاد ریسک برای بیماران، تمرین کنند. همچنین پزشکان می‌توانند با بهره‌گیری از این فناوری، شیوه‌های جراحی و درمانی که به تازگی توسعه یافته‌اند را تمرین و در انجام آن‌ها مهارت کسب کنند.

حوزه دیگری که واقعیت مجازی در آن استفاده می‌شود، درمان اختلالات روانی مانند استرس، ترس‌های گوناگون و اختلال استرسی پس از ضایعه روانی یا PTSD است. در اینجا فناوری VR می‌تواند شخص را با امنیت کامل در شرایطی قرار دهد که فشارهای روانی مختلفی را برای او ایجاد می‌کند و به او می‌آموزد که چگونه با چنین شرایطی کنار بیاید و خودش را کنترل کند.

 

موزه‌ها

در موزه‌ها اشیا و نمادهای مختلفی را از دوره‌های زمانی متفاوت تاریخ مشاهده می‌کنید. در موزه‌ها تلاش می‌شود با ارائه توضیحات، تصاویر و نگاره‌های مختلف، تصویری ذهنی از شرایط و محیط مربوط به دوره زمانی هریک از این اشیا برای شما ایجاد شود. حالا فناوری VR به شما امکان می‌دهد در محیطی که دقیقا بر اساس همان دوره زمانی خاص بازسازی شده قرار بگیرید و شرایط مختلف آن را تجربه کنید. مثلا می‌توانید ببینید دقیقا چطور از یک ظرف خاص استفاده می‌شده یا رفتار افراد مختلف در یک دوره زمانی خاص چگونه بوده است.

 

پرونده های جنایی

پرونده‌های جنایی در طول تاریخ فعالیت نهادهای قضایی در سراسر جهان، از چالش انگیزترین موضوعات بوده است. وجود یک قربانی انسانی در هر پرونده‌ای باعث می‌شود که حساسیت آن به‌طور چشمگیری افزایش یابد. در عین حال، تاریخ دادگاه‌ها به‌دفعات شاهد این رویداد ناخوشایند بوده که بی‌گناهی به اشتباه محکوم شناخته شده یا گناه‌کاری به اشتباه تبرئه شده است. این موارد، که از بزرگ ترین شکست‌های سیستم‌های قضایی محسوب می‌شوند، سبب شده‌اند فرآیند تحقیق و بررسی صحنه‌های جرم به علمی کاملا پیشرفته و دقیق تبدیل شود. فناوری VR که ابزاری تازه‌وارد در این حوزه است، به کارشناسان و مسئولان دادگاه امکان می‌دهد تا دقیقا شرایط صحنه جرم را شبیه‌سازی کنند و با دقت بسیار بیشتری درباره اتفاق به اظهارنظر بپردازند.

 

خرید

  بسیاری از ما خریدهای آنلاین را تجربه کرده‌ایم. در این موارد، ما اقلام گوناگونی را بر اساس مشخصات، قیمت و تصاویری که از آن‌ها می‌بینیم، انتخاب می‌کنیم. این اقلام می‌توانند موارد متنوعی را شامل شوند، از کالاهای ساده‌ای مانند خودکار گرفته تا اتومبیل یا آپارتمان. واقعیت مجازی به خریداران امکان می‌دهد نه‌ تنها خود را در محیط فروشگاهی قرار دهند، بلکه این کار را به همراه اعضای خانواده یا دوستان خود تجربه کنند. حالا کاربر می‌تواند در بخش‌های مختلف فروشگاه گردش کند، ابعاد و ظاهر کالاهای مختلف را با یکدیگر مقایسه کند و در نهایت، انتخاب دقیق‌تری داشته باشد. همچنین، این فناوری در بازار مسکن به مشتریان امکان می‌دهد در داخل فضای مورد نظر خود گردش کنند و به بررسی زوایای مختلف آن بپردازند.

كلمات كليدی: زندگی دیجیتال، واقعیت مجازی، شبیه‌سازی

پربیننده ترین مقالات