• عناوین مقاله

  فضای ذخیره سازی ابری چیست؟

  فضای ذخیره سازی ابری چگونه به محیط زیست کمک می‌کند؟

  • کاهش مصرف انرژی
  • کاهش پسماند
  • استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر

این روزها محیط زیست و حفظ آن تبدیل به یکی از دغدغه‌های اصلی مردم جهان شده است و شرکت‌های بزرگ فناوری هم با مسئولیت‌های اجتماعی خود در تلاش هستند تا با تولید محصولاتی تکنولوژی محور تا آنجا که می‌توانند قدمی برای حفاظت از محیط زیست بردارند.

یکی از راه‌های حفظ محیط زیست برای کمپانی‌های بزرگ، استفاده از حافظه ابری است. شما در این مطلب با میزان اهمیت فضای ذخیره سازی ابری و چگونگی ارتباط آن با محافظت از محیط زیست آشنا می‌شوید.

فضای ذخیره سازی ابری چیست؟

در مطلب فضاهای ذخیره‌سازی ابری به طور مفصل راجع به این موضوع صحبت کردیم اما اگر بخواهیم به طور ساده و خلاصه آن را یادآوری کنیم باید کمی به عقب برگردیم:

در گذشته برای ذخیره سازی اطلاعات، شرکت‌ها و سازمان‌ها از مکانی به نام «بایگانی» استفاده می‌کردند، اما این روش به شدت زمان‌بر بود و فضای زیادی هم می‌خواست . بعدها با پیشرفت تکنولوژی، اتاق‌های بایگانی جای خود را به سرورهای ذخیره‌ی اطلاعات دادند که آن‌ها هم مشکلات زیادی داشتند. تا اینکه تکنولوژی روند پیشرفت خود را ادامه داد و برای ذخیره سازی اطلاعات، فناوری‌ای به نام «فضای ابری» به جهان معرفی شد. فضای ابری در واقع یک فضای ذخیره سازی آنلاین است که فضای فیزیکی اشغال نمی‌کند و سرعت و امنیت بهتری دارد. علاوه بر همه‌ی این مزایا، به حفاظت از محیط زیست هم کمک می‌کند.

فضای ذخیره سازی ابری چگونه به محیط زیست کمک می‌کند؟

در مقاله‌های زیادی از مزایای اقتصادی و ویژگی‌های مهم فناوری ذخیره سازی ابری گفته شده است اما در اصل کمکی که فضای ابری به جامعه و حفظ محیط زیست می‌کند، به قدری مهم است که نباید آن را نادیده گرفت. مثلا فضای ذخیره سازی ابری به کاهش مصرف انرژی و کاهش انتشار کربن کمک می‌کند؛ در یک تحقیق نشان داده شد که ذخیره سازی ابری در شرکت ماکروسافت 93% در میزان مصرف انرژی و 98% در کاهش انتشار کربن کمک می‌کند.

کاهش مصرف انرژی

زمانی که از سرورها برای ذخیره سازی اطلاعات شرکت یا سازمان خود استفاده می‌کنید به یک منبع انرژی ثابت و یک دستگاه خنک کننده نیاز دارید، که باید 24 ساعت شبانه‌روز فعال باشند. به جز منبع انرژی و دستگاه خنک کننده باید این موضوع را به یاد داشته باشید که عمر سرورهای شما یک روز تمام می‌شود و باید ضایعات آن را که غیرقابل بازیافت است را هم از بین ببرید.

تحقیقات انجام شده توسط گوگل و آزمایشگاه ملی لارنس نشان می‌دهد که استفاده از فضای ابری به جای سرورها، سطح انرژی مصرفی را تا 87% کاهش می‌دهد. این میزان از کاهش انرژی هزینه‌های مصرفی را هم بین 60 تا 85 درصد کم می‌کند که علاوه بر کمک به محیط زیست، از نظر اقتصادی هم برای کمپانی‌ها کمک کننده است.

کاهش پسماند

شرکت‌ها و دولت‌ها سعی می‌کنند تا مردم را به استفاده از خدمات مجازی به جای خدمات فیزیکی تشویق کنند. از چنین کاری به اسم «مهاجرت به ابر» هم یاد می‌کنند. از مزایای مهاجرت به ابر و فضای ابری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از سخت‌افزارها و ماشین‌آلات کاهش پیدا می‌کند و همین باعث ذخیره سازی انرژی و کاهش گازهای گلخانه‌ای می‌شود.
 • شرکت‌ها سرمایه‌ی خود را به جای هزینه کردن برای انرژی، حفظ می‌کنند و در راه‌های سودآورتری هزینه می‌کنند.
 • با کاهش محصولات فیزیکی، تجهیزات و سخت افزارها، پسماندهای الکتریکی از این محصولات هم کاهش پیدا می‌کنند.
 • به جز کاهش این پسماندها، ذخیره سازی اطلاعات سازمانی بر روی فضاهای ابری مثل ، Google Drive ،دراپ باکس و ابرتو… باعث کاهش مصرف کاغذ و در نتیجه کاهش پسماندهای کاغذی هم می‌شود.

استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر

بعضی از مراکز داده‌های ابری به جای استفاده از انرژی‌های فسیلی و تجدیدناپذیر، از انرژی‌های باد، خورشیدی، زمین گرمایی و… استفاده می‌کنند که تجدیدپذیر است. در دورانی که زمین رو به گرم شدن می‌رود و این روند هم برای انسان و هم برای محیط زیست خطرناک است، جایگزینی سوخت‌های فسیلی با انرژی‌های تجدیدپذیر اهمیت زیادی دارد که مراکز داده‌های ابری به خوبی توانسته‌اند این کار را انجام دهند.

با توجه به مزیت‌های فضای ذخیره سازی ابری برای محیط زیست، احتمالا وقت آن رسیده است تا خودتان هم استفاده از فضاهای ابری را برای ذخیره امن و راحت اطلاعاتتان تجربه کنید و به عنوان کاربر از کمپانی‌ها و سازمان‌ها بخواهید با تغییر روش ذخیره سازی اطلاعات خود از سرورها به فضاهای ابری، به عنوان عناصر تاثیرگذار بر محیط زیست، به حفظ آن کمک کنند. در ایران هم، ایرانسل با «ابرتو» توانسته با ارائه یک فضای ابری مناسب و امن به شرکت‌ها و سازمان‌ها در راه حفظ محیط زیست، قدم بزرگی بردارد.

آیا تا به حال از فضاهای ذخیره سازی ابری استفاده کرده‌اید؟ تجربه و نظرات خود را در کامنت‌های همین پست با ما در میان بگذارید.

دیدگاه‌ها

 
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

مطالب مشابه

۱۴۰۰/۰۹/۲۴

IOB یا اینترنت رفتارها چیست؟ چگونه به کسب و کارها کمک می‌کند؟

اگر از گجت‌های پوشیدنی، مثل ساعت هوشمند یا خدمات آنلاین، مثل تاکسی‌های آنلاین، استفاده کرده باشید حتما متوجه شده‌اید که این گجت‌ها یا خدمات بر اساس رفتارتان به شما پیغام می‌دهند. مثلا ساعت‌های هوشمند بعد از چند ساعت نشستن طولانی یادآوری می‌کنند که از جای خودتان بلند شوید یا اپلیکیشن‌های پخش آنلاین موسیقی، آهنگ‌هایی نزدیک […]

بازدید: 13491

۱۳۹۹/۱۱/۲۰

5G چیست؟ مزایا و کاربردهای 5G

اینترنت5G  یا «نسل پنجم اینترنت»، جدیدترین نسل اینترنت پرسرعت نامیده شده است. البته قبل از توضیح موضوع اینترنت 5G، باید بگوییم چیزی به عنوان «نسل ۵ اینترنت» وجود ندارد و به کار بردن این عبارت، اشتباه است. آنچه درباره آن صحبت می‌کنیم، نسل ۵ تلفن همراه است که شاید بتوان آن را نسل ۵ارتباطات هم […]

بازدید: 9337

۱۴۰۰/۰۷/۰۴

هوش مصنوعی چیست؟ کاربردهای جالب AI

احتمالا بارها برایتان پیش آمده است که وقتی در گوگل کلمه‌ای را تایپ می‌کنید، گوگل ادامه جمله یا سوال شما را حدس می‌زند یا زمانی که از اپلیکیشن‌های مسیریاب استفاده می­کنید، با در نظر گرفتن ترافیک و … راه جدیدی را برای رسیدن به مقصد به شما پیشنهاد می‌کنند. صدها مثال دیگر هم در این […]

بازدید: 6024