جديدترين پست‌ها

نكاتی درباره راه‌اندازی یك خانه هوشمند

قرار است خانه‌های هوشمند زندگی ما را آسان‌تر نموده و به آن نظم بیشتری بدهند. با این‌حال، واقعیت این است كه محصولات خانه هوشمند هنوز برای هر خانه‌ای قابل استفاده نیستند. پیش از آن كه تصمیم بگیرید مجموعه كاملی از محصولات هوشمند را به خانه خود ببرید، باید چند نكته مهم را در نظر داشته باشید. مطالعه این مقاله به شما امكان می‌دهد تجربه موفق و خوشایندی از راه‌اندازی یك خانه هوشمند به‌دست آورید.

نكاتی درباره راه‌اندازی یك خانه هوشمند

شما برای تصمیم‌گیری، انتخاب، نصب و راه‌اندازی اجزای مختلف خانه هوشمند خود كه بخش عمده آن‌ها را محصولات هوشمند تشكیل می‌دهند، بایستی ابتدا ملزوماتی را تدارك دیده باشید. بدون در اختیار داشتن مواردی كه در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم كرد، نصب و راه‌اندازی یك خانه هوشمند می‌تواند چالش‌های جدی را برای شما ایجاد كرده و حتی با خسارات مالی همراه باشد.

 

یك اتصال اینترنت قابل اعتماد

آیا می‌دانید چند ابزار در خانه شما به یك اتصال اینترنت متكی هستند؟ آیا اتصال اینترنت شما از سرعت كافی برای اداره نیازهای تمام ابزارها به‌طور هم‌زمان برخوردار است؟ حالا فرض كنید كه تجهیزات بیشتری به این مجموعه اضافه شوند. این وضعیتی است كه وقتی محصولات هوشمند را به خانه خود می‌برید، اتفاق می‌افتد و در چنین وضعیتی تعداد ابزارهای وابسته به اینترنت در خانه شما با سرعت زیادی افزایش می‌یابد.

بدون تردید اولین گام در مسیر برپایی یك خانه هوشمند، در اختیار داشتن یك اتصال اینترنت با پهنای باند كافی برای اداره آن است. اگر از قبل با اتصال اینترنت خود مشكل دارید، اضافه كردن ابزارهای بیشتر به فهرست مصرف‌كنندگان آن فقط مشكلات شما را افزایش خواهد داد. حداقل كاری كه باید انجام دهید این است كه بررسی كنید چطور بدون نیاز به تغییر تجهیزات مورد استفاده‌تان می‌توانید وضعیت اتصال اینترنت خود را بهبود دهید.

توجه داشته باشید كه یك اتصال اینترنت كم‌سرعت برای هیچ كاربری مناسب نیست. اگر تجهیزات هوشمند شما نتوانند به‌طور صحیح با یكدیگر و اینترنت ارتباط برقرار كنند، دلیلی برای سرمایه‌گذاری و خرید آن‌ها وجود ندارد. به‌عنوان راه‌حل می‌توانید اتصال اینترنت خود را به سرویسی ارتقا دهید كه پهنای باند بیشتری را در اختیارتان می‌گذارد. به‌عنوان یك راه‌حل جایگزین، می‌توانید سرعت سرویس فعلی خود را تا حد امكان بالا ببرید.

 

سازگاری

وقتی مفهوم خانه هوشمند اولین گام‌های خود را برمی‌داشت، موضوع سازگاری (یا عدم سازگاری) ابزارهای مختلف با یكدیگر، مساله مهمی بود. با گذشت زمان و بلوغ تدریجی این صنعت، موضوع عدم سازگاری نیز مشكلات كمتری را ایجاد می‌كند.

امروزه اكثر محصولات از پروتكل‌های مختلفی پشتیبانی می‌كنند، بنابراین شما در هنگام نصب آن‌ها گزینه‌های بیشتری در اختیار دارید. از سوی دیگر، راه‌كارهای نرم‌افزار نیز برقراری ارتباط ابزارهای هوشمند مختلف با یكدیگر را بسیار آسان‌تر كرده‌اند، حتی زمانی كه این ابزارها از پروتكل‌های متفاوتی استفاده می‌كنند.

به‌طور طبیعی شما می‌خواهید تمام ابزارهای هوشمندتان بتوانند با یكدیگر ارتباط برقرار كنند. اگر چنین امكانی وجود نداشته باشد، احتمالا بعضی از ویژگی‌های كلیدی آن‌ها را از دست می‌دهید. بهتر است برای راه‌اندازی خانه هوشمند خود به‌سراغ پروتكل‌هایی بروید كه محصولات بیشتری از آن‌ها پشتیبانی می‌كنند. همچنین پیش از اقدام به خرید ابزارهای هوشمند، مطمئن شوید كه با هم سازگار هستند.

 

هزینه‌های اضافی

گاهی اوقات به‌نظر می‌رسد كه ابزارهای هوشمند تمام قابلیت‌های خود را به‌طور رایگان در اختیار شما می‌گذارند. با این‌حال، وقتی بخواهید به‌صورت عملی از آن‌ها استفاده كنید ممكن است مجبور به پرداخت هزینه‌های اضافی باشید. برای مثال، دوربین‌های امنیتی كه از محبوب‌ترین محصولات خانه هوشمند محسوب می‌شوند، به شما امكان می‌دهند هر اتفاقی در منزل خود را از راه دور زیر نظر داشته باشید. در حالت عادی شما می‌توانید یك تصویر بلادرنگ از تصویری كه دوربین‌هایتان در همان لحظه می‌بینند و همچنین كلیپ‌های ضبط شده‌ای از قبل (مثلا زمانی كه چیزی در مقابل دوربین حركت كرده) را ببینید. نكته اینجاست كه كلیپ‌های مذكور معمولا برای مدت كوتاهی (معمولا ٢٤ ساعت) در سرویس‌های رایگان ارائه شده با این دوربین‌ها نگهداری می‌شوند و اگر بخواهید برای مدت بیشتری به كلیپ‌ها دسترسی داشته باشید باید هزینه اضافی پرداخت كنید.

صرف‌نظر از نوع محصولی كه تصمیم به خرید آن برای خانه هوشمند خود دارید، بررسی كنید كه آیا برای دسترسی به مجموعه كامل ویژگی‌های آن باید هزینه‌ ماهیانه‌ای را بپردازید یا خیر. توجه داشته باشید برای استفاده بهینه از ابزارهای هوشمند خود، هرگز نباید فقط به دفترچه راهنمای آن‌ها بسنده كنید. در هنگام تصمیم‌گیری برای خرید و همچنین نصب و راه‌اندازی ابزارهای خود، باید جستجوی كاملی در اینترنت انجام داده و جنبه‌های مختلف این فرآیند را در نظر بگیرید.

 

انتظارات واقعی

واقعیتی كه تولیدكنندگان محصولات مرتبط با خانه هوشمند تمایلی ندارند شما از آن آگاهی داشته باشید، این است كه ابزارهای هوشمند اصلا بی‌نقص نیستند. درست مانند هر محصول دیگری كه با فناوری‌های پیچیده و پیشرفته سر و كار دارد، وسایل مورد استفاده در خانه هوشمند نیز گاهی اوقات دارای نواقصی بوده و یا اشكالاتی پیدا می‌كنند كه می‌توانند برای شما ناامیدكننده باشند.

برای آن كه شانس موفقیت خود را در نصب و راه‌اندازی یك خانه هوشمند افزایش دهید، باید چند قاعده كلی را به‌یاد داشته باشید.

- همیشه نرم‌افزار ابزارهای خود را به‌روزرسانی كنید. در بسیاری از مواقع، برای این منظور كافی است اپلیكیشنی كه روی تلفن هوشمند خود نصب كرده‌اید را به‌روزرسانی كنید.

- گاهی اوقات از شما خواسته می‌شود كه میان‌افزار یا Firmware ابزار خود را نیز به‌روزرسانی كنید. این كار می‌تواند عملكردهای ابزار را ارتقا داده و یا بعضی از مشكلات آن را برطرف كند. با این‌حال بهتر است در نصب میان‌افزارها زیاد عجله نكنید. همیشه پیش از آغاز این فرآیند سعی كنید نظرات سایر كاربرانی كه این كار را انجام داده‌اند در اینترنت جستجو كرده و از مشكلاتی كه ممكن است با آن‌ها برخورد كنید، آگاه شوید.

اگر از ابزارهای هوشمند خود به‌طور صحیح نگهداری نكنید، در طول زمان دچار افت عملكرد شده و یا در معرض ریسك‌های امنیتی قرار می‌گیرند. بنابراین همیشه نرم‌افزارهای خود را به‌روز نگهدارید.

 

عجله نكنید

در نهایت، مهم‌ترین نكته این است كه خانه‌های هوشمند هنوز برای همه مناسب نیستند. درست همانند اولین نسل‌های كامپیوترهای شخصی و تلفن‌های هوشمند، ابزارهای خانه هوشمند نیز هنوز در مراحل اولیه تكامل خود هستند. تردیدی نیست كه دامنه محصولات این صنعت در طول چند سال آینده به‌طور چشمگیری گسترش و تكامل خواهد یافت. بنابراین، شاید برای شما بهتر باشد كه فعلا صبور بوده و منتظر بلوغ بیشتر این صنعت بمانید.

اگر متقاعد نشده‌اید كه وقت یا منابع لازم برای پذیرش كامل سبك زندگی خانه هوشمند را در اختیار دارید، به‌سراغ آن نروید. محصولات آینده خانه هوشمند قطعا ارزان‌تر خواهند بود و فرآیند راه‌اندازی و نگهداری بسیار آسان‌تری خواهند داشت.

به‌طور كلی می‌توان گفت كه محصولات پیشرفته و پیچیده برای همه مناسب نیستند. بنابراین، هیچ اشكالی ندارد كه تا زمان رفع اشكالات و نواقص ابزارهای موجود، صبر كنید. توجه داشته باشید كه اگر خرید محصولات خانه هوشمند خود را حتی برای یك سال به‌تعویق بیندازید، بدون تردید با گزینه‌های راضی‌كننده‌تری مواجه خواهید شد.

كلمات كليدی: زندگی دیجیتال، خانه هوشمند، اینترنت، میان‌افزار

پربیننده ترین مقالات