• عناوین مقاله

  وای‌ فای ۶ چیست؟

  سرعت وای ‌فای ۶ چقدر است؟

  تکنولوژی‌های وای‌ فای ۶

  مزایای وای فای ۶

  چه دستگاه‌های هوشمندی از وای فای ۶ پشتیبانی می‌کنند

4.2 13 votes
Article Rating

یکی از تکنولوژی‌های جدید در حوزه اینترنت، نسل ششم وای‌فای است. وای‌فای ۶ در ساده‌ترین تعریف، اتصال و انتقال داده به‌طور همزمان بین چندین دستگاه را فراهم می‌کند که این کار باعث افزایش سرعت و کیفیت همه کاربران در محیطی یکسان خواهد شد.

اما وای‌فای ۶ دقیقا چیست و چگونه کار می‌کند؟ در این مطلب همراه ما باشید تا با مزایا و تکنولوژی‌های Wi-Fi 6 آشنا شوید.

وای‌ فای ۶ چیست؟

وای‌فای ۶ «Wi-Fi 6» نسل بعدی تکنولوژی Wi-Fi‌ است که همچنان همان کار قبلی یعنی اتصال دستگاه‌های مختلف به اینترنت را انجام می‌دهد. اما تفاوت آن، اضافه شدن فناوری‌های جدید برای اتصال سریع‌تر، بهینه‌تر و با کارآیی بیشتر است. توسعه این فناوری که هم‌زمان با 5G‌ شکل گرفته است باعث گسترش سنسورهای اینترنت اشیا و همچنین تجربه‌های بیشتر در زمینه واقعیت افزوده می‌شود.

سرعت وای ‌فای ۶ چقدر است؟

پاسخ سریع این سوال می‌شود ۹.۶ گیگابیت بر ثانیه (9.6 Gbps). در حالی که در وای‌فای ۵ این عدد روی ۳.۵ گیگابیت بر ثانیه (3.5 Gbps) بود. اما این جواب کامل نیست و این اعداد روی کاغذ و در حالت آزمایشگاهی به دست آمده‌اند.

 اما در عمل هم وای‌فای ۶ سرعت بسیار بیشتری نسبت به نسل قبلی خود دارد، چرا که در وای‌فای ۶ لازم نیست تمام این سرعت از یک دستگاه عبور کند و می‌توان آن را در کل شبکه تقسیم کرد. این یعنی سرعت بالقوه بیشتری برای تمامی دستگاه‌ها فراهم می‌شود.

در واقع این را هم باید گفت که اهمیت وای‌فای ۶ فقط در افزایش سرعت یک دستگاه نیست، بلکه همه چیز درباره بهبود سرعت و کیفیت اتصال به شبکه برای چندین دستگاه همزمان متصل است.

به این مثال فکر کنید:

 در یک خانه، یکی از اعضای خانواده در حال تماشای آنلاین فیلم یا سریال است درحالی که فرزندان به‌صورت آنلاین با کنسول‌های خود بازی می‌کنند و شخص دیگری در حال برقراری تماس تصویری است و مجموعه‌ای از ابزارهای هوشمند مانند سنسور‌های دما، روشنایی، قفل در و غیره باید همیشه به اینترنت متصل باشند. در وایفای 6 همه این اتصالات در لحظه در بالاترین حد کیفیت و سرعت موجود قرار دارد. چیزی که در وایفای شش اهمیت دارد این است که حتی با اتصال ده‌ها دستگاه به یک روتر، همان سرعت و کیفیت امروز برای هر دستگاه حفظ شود.

تکنولوژی‌های وای‌ فای ۶

دو فناوری کلیدی زیر برای افزایش سرعت در وای‌فای ۶ طراحی شده اند:

 • :MU-MIMO مخفف عبارت «Multi User, Multiple Input, Multiple Output» است و که در وای‌فای ۶ ارتقا پیدا می‌کند. این فناوری به روتر این امکان را می‌دهد تا به جای ارتباط با یک دستگاه و سپس دستگاه بعدی و دستگاه بعدی و … به‌طور همزمان با تمامی این دستگاه‌ها در ارتباط بوده و اطلاعات رد و بدل کند. فناوری فعلی MU-MIMO به روترها این امکان را می‌دهد تا به‌طور همزمان با ۴ دستگاه ارتباط برقرار کنند درحالی که وای‌فای ۶ این ارتباط همزمان را به ۸ دستگاه ارتقا داده است.
 • : OFDMA فناوری OFDMA هم که در فارسی «هم‌تافتن» نامیده می‌شود، به یک دستگاه اجازه می‌دهد تا داده‌ها را به‌طور همزمان به چند دستگاه ارسال یا از چند دستگاه دریافت کند.

مزایای وای فای ۶

وای‌فای ۶ باعث افزایش عمر باتری دستگاه‌های مجهز به آن می‌شود

یکی دیگر از فناوری‌های جدید در وای‌فای ۶ «Target Wake Time» نام دارد که به دستگاه‌ها اجازه می‌دهد برای اتصال به روتر برنامه‌ریزی زمانی داشته باشند. این کار باعث کم شدن تعداد دفعات روشن ماندن آنتن و جست‌وجوی سیگنال‌های ارتباطی شده و در نتیجه باعث ذخیره باتری دستگاه‌ها می‌شود.  

البته این قابلیت بیشتر برای دستگاه‌های کم‌مصرف برنامه‌ریزی شده است  و در همه دستگاه‌ها مثل لپ تاپ کاربرد ندارد، چون اکثر لپ‌تاپ‌ها نیاز دارند تا به‌‌صورت دائم به وای‌فای وصل باشند. اما دستگاه‌های اینترنت اشیا و خانه هوشمند که بیشتر روز بدون نیاز به اتصال هستند و فقط در مواردی نیاز است تا اطلاعات خود را به‌روز کنند، هدف اصلی این فناوری هستند.

وای‌فای ۶ امنیت بالا‌تری دارد

سال گذشته وای‌فای بزرگ‌ترین به‌روزرسانی امنیتی یک دهه اخیر خود را با پروتکل امنیت جدیدش به نام WPA3 آغاز کرد. این پروتکل جدید حدس زدن مداوم پسورد‌ها را برای هکرها سخت‌تر می‌کند و حتی اگر هکرها موفق به انجام این کار شوند، داده‌ها را به‌گونه‌ای غیرقابل استفاده می کند تا چیزی گیر هکرها نیاید.

دستگاه‌ها و روتر‌های فعلی می‌توانند از WPA3 استفاده کنند اما این یک گزینه اختیاری است. درحالی که دستگاه های وای‌فای ۶ برای دریافت مجوز مجبورند از پروتکل امنیتی جدید WPA3 استفاده کنند. این کار باعث می‌شود تا بعد از رایج شدن استفاده از وای‌فای ۶، امنیت دستگاه‌ها افزایش چشم‌گیری داشته باشد.

وای فای6 امکان اتصال دستگاه‌های بیشتری را  با سرعت بالاتر فراهم می‌کند

اتصال یک لپ تاپ که دارای وای‌فای ۶ است به یک روتر نسل ششمی ممکن است فقط کمی سریع‌تر از اتصال یک لپ‌تاپ دارای وای‌فای ۵ به یک روتر نسل پنجمی باشد. اما وقتی دستگاه‌های بیشتری به یک روتر متصل می‌شود اهمیت وای‌فای ۶ خود را نشان می‌دهد.

طبق تکنولوژی که تا پیش از آمدن وای‌فای ۶ وجود داشت، هرچه تعداد دستگاه‌های متصل به مودم بیشتر بودند، سرعت و کیفیت اینترنت برای هر دستگاه به میزان قابل توجهی پایین می‌آمد.

از طرفی، اگر یک دستگاه درحال دانلود یا بارگذاری فایل بود، از کیفیت و سرعت دیگر دستگاه‌ها کاسته می‌شد، اما فناوری وای‌فای ۶ طوری طراحی شده که می‌تواند همه دستگاه‌های متصل را در بالاترین کیفیت و سرعت اتصال نگه‌دارد.

چه دستگاه‌های هوشمندی از وای فای ۶ پشتیبانی می‌کنند

استفاده از وای‌فای ۶ در حال گسترش است و شما می‌توانید همین حالا یک مودم یا روتر وای‌فای ۶ خریداری کنید اما فعلا قیمت آن‌ها به صرفه نیست و در حال حاضر هم تعداد محدودی لپ‌تاپ پرچمدار نسل جدید به مودم‌های وای‌فای ۶ مجهزند (البته تعداد آنها روز به روز در حال افزایش است).

 وای‌فای شش در میان گوشی‌های هوشمند هم  نفوذ کرده و برخی از گوشی‌های پرچمدار به لطف پردازنده اسنپدراگون ۸۵۵ از وای‌فای ۶ پشتیبانی می‌کنند.  نسل جدید این پردازنده یعنی اسنپدراگون ۸۵۵ پلاس، اسنپدراگون ۸۶۵ و اسنپدراگون ۸۸۸ هم به مودم‌های وای‌فای  مجهزند.

چه گوشی‌هایی از وای فای شش پشتیبانی می‌کنند:

 • سامسونگ گلکسی S10
 • سامسونگ گلکسی نوت 10
 • سری گلکسی اس 20
 • سری آیفون 11و12
 • سری وان‌پلاس 8
 • و سری هواوی پی 40

شما تا به‌حال تجربه استفاده از وای‌فای ۶ را داشته‌اید؟ آیا سرعت بیشتری را در اختیار شما گذاشته است؟ نظرات خود را در کامنت‌های همین مطلب با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه‌ها

 
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

مطالب مشابه

۱۴۰۰/۰۲/۰۲

راهنمای قدم به قدم اینترنت TD-LTE ایرانسل

اگر از اینترنت TD-LTE ایرانسل استفاده می‌کنید یا به تازگی قصد خرید آن را دارید، این مطلب را از دست ندهید. در این مطلب کار با مودم‌های TD-LTE را یاد می‌گیرید و به وسیله اپلیکیشن «ایرانسل من» با فوت و فن‌ها، مدیریت حساب و خریدن بسته‌های معمولی و تخفیفی اینترنت ثابت آشنا می‌شوید. روش فعال […]

بازدید: 21531

۱۳۹۹/۱۱/۲۱

چگونه هزینه اینترنت خود را مدیریت کنیم؟ 8 راهکار موثر برای کاهش هزینه‌ اینترنت

با افزایش سرعت اینترنت و شروع پیشرفت نسل پنجم (5G)، حجم بیشتری از اینترنت شما صرف شبکه‌های اجتماعی، کار و آموزش آنلاین می‌شود، در نتیجه مدیریت هزینه‌های اینترنت هم بسیار ضروری تر از قبل است. چه از کاربران اینترنت ثابت(TDLTE) باشید و چه از اینترنت همراه استفاده کنید، می‌توانید تنها با تغییراتی کوچک در تنظیمات […]

بازدید: 8053

۱۳۹۹/۱۱/۲۰

5G چیست؟ مزایا و کاربردهای 5G

اینترنت5G  یا «نسل پنجم اینترنت»، جدیدترین نسل اینترنت پرسرعت نامیده شده است. البته قبل از توضیح موضوع اینترنت 5G، باید بگوییم چیزی به عنوان «نسل ۵ اینترنت» وجود ندارد و به کار بردن این عبارت، اشتباه است. آنچه درباره آن صحبت می‌کنیم، نسل ۵ تلفن همراه است که شاید بتوان آن را نسل ۵ارتباطات هم […]

بازدید: 6067