• عناوین مقاله

  چرا یادگیری با پادکست؟

  چطور از پادکست برای تقویت زبان انگلیسی استفاده کنیم؟

  ۵ تا از بهترین پادکست‌های تقویت و یادگیری زبان انگلیسی

2.6 5 votes
Article Rating

بسیاری از مطالب علمی، اخبار مهم، اپلیکیشن‌ها یا چیزهایی که روزانه با آن‌ها سر و کار داریم به زبان انگلیسی هستند و یادگیری زبان انگلیسی یکی از مهم‌ترین راه‌ها برای پیشرفت فردی و شغلی است. بهتر است بدانید  پادکست‌ها یکی از بهترین روش‌ها برای تقویت و یادگیری زبان انگلیسی هستند.

ما در این مطلب به شما یاد می‌دهیم که چرا و چگونه از پادکست‌ها برای تقویت زبان انگلیسی استفاده کنید و  همچنین شما را  با بهترین پادکست‌های یادگیری زبان انگلیسی آشنا می‌کنیم.

چرا یادگیری با پادکست؟

پادکست‌ها:

 • رایگان هستند و در دسترس هستند
 • هر چهار سطح یادگیری(خواندن، صحبت کردن، گوش دادن، نوشتن) را تقویت می‌کنند.

اما چطوری؟؟

 • از آن جایی که پادکست‌ها، فایل‌های صوتی هستند و باید آن‌ها را گوش کنیم پس مهم‌ترین کار آن‌ها تقویت مهارت گوش دادن است. پادکست‌ها می‌توانند مهارت شنیداری شما را در حوزه‌های مختلف مثل اخبار، تکنولوژی یا مکالمات روزمره تقویت کنند.
 • پادکست‌ها با گسترش دایره لغات انگلیسی شما، مهارت نوشتن را بهتر می‌کنند. با یادگرفتن لغات جدید می‌توانید متن حرفه‌ای‌تری بنویسید و از موضوعات تازه‌ای در نوشته خود استفاده کنید.  یک راه دیگر این است که بعد از گوش دادن پادکست، خلاصه‌ای از آن را بنویسید.
 • بسیاری از پادکست‌ها  متنِ فایل‌های صوتی خود را هم منتشر می‌کنند. با گوش دادن و هم‌‌زمان نگاه کردن به متن پادکست می‌توانید خواندن انگلیسی خود را تقویت کنید. این کار باعث می‌شود با تلفظ و نوشتار درست لغات هم آشنا شوید.
 • یکی از راه‌های تقویت صحبت کردن به زبان انگلیسی، گفتن جملات با صدای بلند است. این کار شما را با اشتباهاتتان در تلفظ لغات آشنا می‌کند و باعث می‌شود این اشتباهات را تصحیح کنید. با گوش دادن پادکست می‌توانید بعد از هر جمله، فایل صوتی را متوقف کنید و همان جمله را با صدای بلند تکرار کنید.

چطور از پادکست برای تقویت زبان انگلیسی استفاده کنیم؟

ممکن است قبلا از پادکست‌ها برای یادگیری یا تقویت زبان استفاده کرده باشید اما نتیجه‌ای نگرفته باشید یا اصلا ندانید که چطور باید از پادکست‌ها برای تقویت گوش دادن استفاده کرد. ما به شما یک روش گوش دادن سه مرحله‌ای را پیشنهاد می‌کنیم که با آن می‌توانید بهتر از پادکست‌ها برای تقویت و یادگیری زبان استفاده کنید:

 1. مثل یک نویز سفید گوش کنید: نویز سفید اصطلاحی است برای صداهایی که آن‌ها را می‌شنوید اما به محتوایشان توجهی نمی‌کنید. بارها پیش آمده که هنگام شام خوردن تلویزیون را روشن کنیم بدون این که برنامه‌ای که پخش می‌شود را تماشا کنیم؛ این صدای تلویزیون همان نویز سفید است که هنگام شام خوردن می‌شنویم. پادکست‌های انگلیسی را بار اول به صورت نویز سفید گوش کنید. هنگام ظرف شستن، غذا خوردن و… بهترین زمان برای گوش دادن به پادکست به عنوان یک نویز سفید است.
 2. به چیزی که می‌شنوید توجه کنید: بعد از این که به پادکست مثل نویز سفید گوش کردید، وارد مرحله بعدی می‌شوید. این بار پادکست را از اول پخش کنید و با دقت به محتوای آن گوش کنید. اگر فکر می‌کنید لازم است می‌توانید این کار را چند بار انجام دهید.
 3. لغات جدید را شناسایی کنید: مرحله آخر شناسایی کردن لغات و اصطلاحات جدید است. هر کلمه ناآشنایی که به گوش‌تان میخورد را یادداشت کنید. اگر جمله یا اصطلاحی هست که آن را نمی‌شناسید، آن را هم بنویسید. وقتی که پادکست تمام شد به سراغ کلمه‌های جدید بروید و معنی آن‌ها را پیدا کنید. سعی کنید تا کلمات و معنیشان را به خاطر بسپارید.

۵ تا از بهترین پادکست‌های تقویت و یادگیری زبان انگلیسی

۱-Learn English؛ بهترین پادکست برای سطح مبتدی تا نیمه پیشرفته

پادکست Learn English پادکستی مناسب برای افراد تازه‌کار  و نیمه پیشرفته است. این پادکست در هر قسمت به موضوعات روزمره، مطالب علمی، داستان‌ها و… می‌پردازد. با گوش دادن به این پادکست می‌توانید دایره لغاتی که در مکالمات روزمره به آن‌ها نیاز دارید را افزایش دهید. گوش دادن به این پادکست علاوه بر  آموزش زبان انگلیسی، شما را با فرهنگ مردم انگلستان هم آشنا می‌کند. این پادکست متن فایل‌های صوتی را هم در دسترس شما قرار می‌دهد.

لینک‌های دسترسی:

وبسایت Learn English

Learn English در گوگل پادکست

۲ 6 Minutes English؛ بهترین پادکست کوتاه انگلیسی

اگر زمان کافی ندارید یا تا الان به خاطر شلوغ بودن برنامه‌ها، گوش دادن به پادکست را عقب می‌انداختید، پادکست 6 Minutes English بهترین انتخاب برای شما است. 6 Minutes English یک پادکست شش دقیقه‌ای انگلیسی است که رسانه BBC آن را منتشر می‌کند. این پادکست هفته‌ای یک بار همراه با لیست لغت‌های جدید و چند سوالِ درک مطلب، منتشر می‌شود و محتوای آن در مورد سبک زندگی، اخبار جهان و مسائل فرهنگی است. گویندگان در این پادکست شمرده صحبت می‌کنند و همین مسئله کمک می‌کند تا راحت‌تر متوجه محتوای آن شوید.   6 Minutes Englishاز سال ۲۰۱۴ تا الان ساخته می‌شود و می‌توانید برای شروع از آرشیو آن استفاده کنید.

لینک‌های دسترسی:

6 Minutes English در گوگل پادکست

6 Minutes English در اپل پادکست

۳ Better @ English؛ بهترین پادکست برای یادگیری مکالمات روزانه

پادکست Better @ English مکالمات واقعی و روزمره به زبان انگلیسی است که به شما کمک می‌کند تا با اصطلاحات روزمره و تلفظ رایج کلمات در محاوره آشنا شوید. اگر قصد مهاجرت یا سفر به کشورهای انگیسی زبان را دارید، این پادکست در بهتر شدن محاوره به شما کمک می‌کند. به علاوه این که با گوش دادن به پادکست Better @ English متوجه اصطلاحاتی خواهید شد که انگلیسی زبان‌ها در مکالمات روزمره به کار می‌برند و به این ترتیب گفت و گوی حرفه‌ای تری خواهید داشت.

لینک‌های دسترسی:

وبسایت Better @ English

Better @ English در گوگل پادکست

Better @ English در اپل پادکست

۴-All Ears English؛ بهترین پادکست برای داوطلب های آزمون آیتلس

«لیندسی» از بوستون و «میشل» از نیویورک که از اساتید آزمون آیلتس هستند، پادکست All Ears English را می‌سازند و در بعضی قسمت‌ها هم یک نفر را به عنوان مهمان به برنامه خود دعوت می‌کنند. در این هرقسمت از این پادکست یک اصطلاح انگیسی یا دستور زبان، به روشی سرگرم کننده آموزش داده می‌شود. لیندسی و میشل برای آموزش دستور زبان، لغات و اصطلاحات از شوخی‌هایی استفاده می‌کنند که آموزش را برای شما تبدیل به یک سرگرمی لذت‌بخش می‌کنند.

لینک‌های دسترسی:

وبسایت All Ears English

All Ears English در گوگل پادکست

All Ears English در اپل پادکست

۵-  This American Life؛ بهترین پادکست برای افراد حرفه‌ای

اگر سطح زبان شما خیلی خوب است و جزو کسانی هستید که زبان انگلیسی آن‌ها در سطح حرفه‌ای است، This American Life گزینه مناسبی برای شما است. در This American Life با داستان واقعی زندگی شهروندان آمریکا، از نژادهای متفاوت، آشنا می‌شوید. این پادکست علاوه بر آموزش اصطلاحات و لغات جدید و حرفه‌ای، شما را با سبک زندگی در آمریکا هم آشنا می‌کند. This American Life یکی از محبوب‌ترین پادکست‌ها در آمریکا است که مخاطبان زیادی دارد.

لینک‌های دسترسی :

This American Life در گوگل پادکست

This American Life در اپل پادکست

شما تا به حال برای آموزش زبان از چه پادکست هایی استفاده کرده‌اید؟ تجربه‌ی خود را از این روش یادگیری در قسمت نظرات همین مطلب با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه‌ها

 
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

مطالب مشابه

۱۴۰۰/۰۲/۰۲

راهنمای قدم به قدم اینترنت TD-LTE ایرانسل

اگر از اینترنت TD-LTE ایرانسل استفاده می‌کنید یا به تازگی قصد خرید آن را دارید، این مطلب را از دست ندهید. در این مطلب کار با مودم‌های TD-LTE را یاد می‌گیرید و به وسیله اپلیکیشن «ایرانسل من» با فوت و فن‌ها، مدیریت حساب و خریدن بسته‌های معمولی و تخفیفی اینترنت ثابت آشنا می‌شوید. روش فعال […]

بازدید: 28518

۱۳۹۹/۱۱/۲۱

چگونه هزینه اینترنت را کاهش دهیم؟ 8 راه حل کاربردی برای کم کردن مصرف اینترنت

با افزایش سرعت اینترنت و شروع پیشرفت نسل پنجم (5G)، حجم بیشتری از اینترنت شما صرف شبکه‌های اجتماعی، کار و آموزش آنلاین می‌شود. در نتیجه کم کردن هزینه‌های اینترنت و مدیریت مصرف آن هم بسیار ضروری تر از قبل است. شما تنها با تغییراتی کوچک در تنظیمات گوشی یا اپلیکیشن، می­توانید در مصرف اینترنت گوشی […]

بازدید: 9849

۱۳۹۹/۱۱/۲۰

5G چیست؟ مزایا و کاربردهای 5G

اینترنت5G  یا «نسل پنجم اینترنت»، جدیدترین نسل اینترنت پرسرعت نامیده شده است. البته قبل از توضیح موضوع اینترنت 5G، باید بگوییم چیزی به عنوان «نسل ۵ اینترنت» وجود ندارد و به کار بردن این عبارت، اشتباه است. آنچه درباره آن صحبت می‌کنیم، نسل ۵ تلفن همراه است که شاید بتوان آن را نسل ۵ارتباطات هم […]

بازدید: 7160