• عناوین مقاله

  سرویس VDSL چیست؟

  تفاوت سرویس‌های VDSL و ADSL

  تفاوت سرویس‌های VDSL و فیبرنوری

4 7 votes
Article Rating

در اوایل سال ۹۹ وزارت اطلاعات و فناوری ارتباطات خبر داد که به زودی سرویس‌های VDSL جایگزین سرویس‌های ADSL می‌شوند. سرویس‌ اینترنتی که می‌تواند سرعتی چهار برابر بیشتر از ADSL  داشته باشد. در اینجا بود که برای خیلی از کاربران سوال پیش آمد که سرویس VDSL چیست؟چه تفاوتی با ADSL  دارد و…

اگر شما هم دوست دارید راجع به سرویس اینترنت VDSL  بیشتر بدانید تا آخر این مطلب همراه ما باشید. ما در این مطلب شما را با ویژگی‌ها و مزایای سرویس VDSL و تفاوت‌های آن با ADSL آشنا می‌کنیم.

سرویس VDSL چیست؟

VDSL کوتاه شده‌ی عبارت Very-high-bit-rate Digital Subscriber Line به معنی خط اشتراک دیجیتال با نرخ بیت بسیار بالا است. برای سرویس VDSL از فیبرهای نوری و همچنین کابل‌های مسیِ مخصوص تلفن استفاده می‌شود.

فیبرهای نوری از مراکز مخابرات تا جعبه‌های تقسیم مخابرات کشیده می‌شوند و از آن‌جا تا مراکز و خانه‌های کاربران از کابل‌های مسی استفاده می‌شود. در واقع مسیری که جریان اینترنت از مرکز مخابرات تا دستگاه کاربران طی می‌کند به 2 بخش تقسیم می‌شود:

 • از مرکز مخابرات تا جعبه‌های تقسیم مخابرات به وسیله‌ی کابل‌های فیبر نوری
 • از جعبه‌های تقسیم تا مراکز و خانه‌های کاربران به وسیله‌ی کابل‌های مسی

نکته: به دلیل استفاده از فیبرهای نوری در بخشی از برقراری جریان اینترنت، سرعت اینترنت VDSL بسیار بیشتر از ADSL است و مسلما استفاده از آن هم برای کاربران کاربردی‌تر و بهتر است.

تفاوت سرویس‌های VDSL و ADSL

برای درک بهتر تفاوت‌های VDSL و ADSL بهتر است ابتدا کمی با ویژگی‌های ADSL هم آشنا شوید.  ADSL کوتاه شده‌ی عبارت Asymmetric Digital Subscriber Line و به معنی خط اشتراک دیجیتال نامتقارن است.

در سرویس ADSL:

 • نیازی به سیم‌کشی خاصی وجود ندارد و اینترنت به وسیله سیم‌های تلفنی که از قبل تعبیه شده، منتقل می‌شود.
 • اینترنت به صورت مستقیم و به وسیله سیم‌های مسی از مرکز مخابرات به مراکز یا خانه‌های کاربران می‌رسد.

حالا که به صورت مختصر در مورد ADSLها می‌دانید، می‌توانید بهتر تفاوت آن‌ها را با VDSL درک کنید.

تفاوت‌های این دو سرویس را می‌توانید در یک نگاه در جدول زیر هم ببینید:

 • اولین و مهم‌ترین تفاوت این دو سرویس در میزان سرعت آن‌ها است. سرعت دانلود در VDSL نسبت به ADSL حدود سه برابر بیشتر و سرعت آپلود آن حدود ده برابر بیشتر است.
 • در VDSL فاصله‌ای که سیگنال‌های اینترنت تا کاربر طی می‌کنند کمتر است و به همین دلیل نسبت به ADSL، از کیفیت بیشتری در برقراری اتصال برخوردار است.
 • سرویس ADSL به این دلیل که کاملا از سیم‌های مسی مربوط به خطوط تلفن استفاده می‌کند، بیشتر در دسترس است. در واقع برای استفاده از ADSL داشتن یک خط تلفن ثابت کافی است اما در مورد VDSL اینطور نیست.
 • در سرویس VDSL لازم است که شرکت مخابرات منطقه شما به فیبرهای نوری مجهز شده باشد تا بتواند سیگنال‌های اینترنت را به جعبه‌های تقسیم مخابرات برساند و بعد از آن‌جا سیگنال‌ها را به وسیله سیم‌های مسی به خانه یا محل کار شما هدایت کند. فیبر نوری تکنولوژی‌ای است که هنوز تعداد زیادی از مراکز مخابرات به آن مجهز نشده‌اند و همین دلیل باعث می‌شود تا دسترسی به سرویس VDSL برای همه‌ی کاربران ممکن نباشد.

تفاوت سرویس‌های VDSL و فیبرنوری

بسیاری از افراد فکر می‌کنند  VDSL همان اینترنت فیبر نوری است. در حالی که عملکرد و کاربرد این دو بسیار با هم متفاوت هستند. فیبر نوری که در مطلبی کامل از آن صحبت کردیم، نوعی سرویس اینترنت است که:

 • نسبت به ADSL و VDSL سرعت بیشتر، اختلال و نویز کمتری دارد
 • برخلاف VDSL و ADSL سرعت دانلود و آپلود یکسان است
 • تعداد دستگاه‌های متصل به اینترنت تاثیری در سرعت آن ندارد
 • و در این سرویس داده‌ها و اطلاعات به نور تبدیل می‌شوند و بعد از رسیدن به کاربر رمزگشایی می‌شوند.

اما نکته مهم در مورد سرویس اینترنت فیبرنوری این است که برای انتقال از مراکز مخابراتی به منازل و فضاهای مورد نیاز کاربران هم، به سیم‌کشی فیبر نوری نیاز است و این نوع سیم کشی هزینه‌ی بسیار بالایی برای کاربران دارد. علاوه بر  اینکه در حال حاضر این امکان برای همه‌ی مناطق هم در دسترس نیست.

آیا تا به حال تجربه استفاده از سرویس VDSL را داشته‌اید؟ تجربه‌ی خود را در کامنت‌های همین مطلب با ما در میان بگذارید.

دیدگاه‌ها

 
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

مطالب مشابه

۱۴۰۰/۰۲/۰۲

راهنمای قدم به قدم اینترنت TD-LTE ایرانسل

اگر از اینترنت TD-LTE ایرانسل استفاده می‌کنید یا به تازگی قصد خرید آن را دارید، این مطلب را از دست ندهید. در این مطلب کار با مودم‌های TD-LTE را یاد می‌گیرید و به وسیله اپلیکیشن «ایرانسل من» با فوت و فن‌ها، مدیریت حساب و خریدن بسته‌های معمولی و تخفیفی اینترنت ثابت آشنا می‌شوید. روش فعال […]

بازدید: 28587

۱۳۹۹/۱۱/۲۱

چگونه هزینه اینترنت را کاهش دهیم؟ 8 راه حل کاربردی برای کم کردن مصرف اینترنت

با افزایش سرعت اینترنت و شروع پیشرفت نسل پنجم (5G)، حجم بیشتری از اینترنت شما صرف شبکه‌های اجتماعی، کار و آموزش آنلاین می‌شود. در نتیجه کم کردن هزینه‌های اینترنت و مدیریت مصرف آن هم بسیار ضروری تر از قبل است. شما تنها با تغییراتی کوچک در تنظیمات گوشی یا اپلیکیشن، می­توانید در مصرف اینترنت گوشی […]

بازدید: 9866

۱۳۹۹/۱۱/۲۰

5G چیست؟ مزایا و کاربردهای 5G

اینترنت5G  یا «نسل پنجم اینترنت»، جدیدترین نسل اینترنت پرسرعت نامیده شده است. البته قبل از توضیح موضوع اینترنت 5G، باید بگوییم چیزی به عنوان «نسل ۵ اینترنت» وجود ندارد و به کار بردن این عبارت، اشتباه است. آنچه درباره آن صحبت می‌کنیم، نسل ۵ تلفن همراه است که شاید بتوان آن را نسل ۵ارتباطات هم […]

بازدید: 7173