• عناوین مقاله

  چرا باید در کارهایمان هدف‌ گذاری کنیم؟

  هدف ‌گذاری اسمارت SMART چیست؟

  • Specific- شفاف بودن
  • Measurable- قابلیت اندازه‌گیری داشتن
  • Attainable- دست یافتنی بودن
  • Realistic -واقع‌بین باشید
  • Timely -زمان‌بندی داشته باشید

  استفاده از روش «اسمارت» چه مزایایی دارد؟

4.3 18 votes
Article Rating

احتمالا شما هم گاهی برای کارهایتان برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری کرده‌اید، اما در عمل نتوانسته‌اید به آن‌ها پایبند باشید. در اصل یکی از مشکلات مهم در زمینه هدف‌گذاری، نداشتن روش مناسب و ندانستن نکات ضروری برای هدف گذاری است.

اگر می‌خواهید در زمینه هدف‌گذاری موفق باشید، در این مطلب با یکی از بهترین روش‌ها یعنی هدف گذاری به روش اسمارت و نکات مربوط به آن آشنا می‌شوید. هدف گذاری SMART به شما کمک می‌کند تا بتوانید بهره‌وریتان را بالا ببرید و در برنامه‌ریزی‌هایتان از آن استفاده کنید.

چرا باید در کارهایمان هدف‌ گذاری کنیم؟

برنامه‌ریزی و تلاش هرچقدر هم که مداوم و دقیق باشد، بدون هدف‌گذاری نتیجه‌ای ندارد. مثل این است که شما در یک جاده­ی نامشخص، با دست فرمون درجه یک رانندگی کنید و امید داشته باشید که بالاخره به جایی که می­خواهید برسید.

پس هدف‌گذاری اولین قدم برای رسیدن به هدف است و قدم دوم برنامه‌ریزی و اقدام است.

پس مهم است که بدانید اهداف شما دقیقا چه چیزهایی هستند و در مرحله بعد برای رسیدن به آن‌ها برنامه ریزی کنید.

هدف ‌گذاری اسمارت SMART چیست؟

نام هدف‌گذاری اسمارت از پنج ویژگی مهم این روش هدف‌گذاری گرفته شده است:

 • Specific: مشخص و شفاف
 • Measurable: قابل اندازه‌گیری
 • Attainable: دست یافتنی
 • Realistic: واقع‌بینانه
 • Timely: زمان بندی شده

Specific- شفاف بودن

اهداف خود را با جزئیات بیان کنید چون مشخص کردن یک هدف کلی نمی‌تواند در برنامه‌ریزی دقیق به شما کمک کند. باید به قدری در مورد اهداف خود شفاف باشید که بدانید دقیقا چه چیزی را به چه مقدار و در چه زمانی می‌خواهید.

مثلا اگر می‌خواهید فروش ماهانه خود را بالا ببرید، باید بدانید که دقیقا می‌خواهید چه محصولی را تا چه زمانی و به چه میزانی به فروش برسانید.

هدف مبهم: هدف من خرید یک ماشین است.

هدف‌ درست و شفاف: هدف من خرید یک تیبای سفید صفر کیلومتر است.

Measurable- قابلیت اندازه‌گیری داشتن

مسیر رسیدن به هدف‌تان باید قابل اندازه‌گیری باشد تا بدانید دقیقا چه مقدار به هدف خود نزدیک شده‌اید. باید برای رسیدن به هدف خود معیاری تعیین کنید و پیوسته مسیر خود را با معیار مشخص شده ارزیابی کنید.

مثلا برای بالا بردن فروش ماهانه، باید مشخص کنید که لازم است چه میزان تبلیغات انجام شود تا فروش شما در ماه به هدف‌تان نزدیک شود و بعد بررسی کنید که چه میزان از تبلیغات انجام شده است و تا چه حد به هدف خود نزدیک هستید.

هدف‌گذاری غیرقابل اندازه‌گیری: برای خرید ماشین پس‌انداز می‌کنم.

هدف‌گذاری با قابلیت اندازه‌گیری: برای خرید ماشین، ماهانه نیمی از درآمدم را کنار می‌گذارم و در نهایت می‌توانم بعد از یک سال صاحب خودرویی که می‌خواهم شوم.

Attainable- دست یافتنی بودن

طوری هدف‌گذاری کنید که رسیدن به آن برایتان ممکن باشد. هدف خود را از لحاظ منطقی بررسی کنید و اگر به نظرتان رسید که دست‌یابی به آن ممکن نیست، آن را تغییر دهید.

در مثال فروش ماهانه، نباید انتظار داشته باشید که در یک ماه فروش به بیش از پنج برابر برسد. هدف‌گذاری منطقی در این مورد یعنی بررسی درست بازار و شرایط و بعد هدف‌گذاری براساس آن.

Realistic -واقع‌بین باشید

در مورد شرایط و امکانات خود واقع‌بین باشید. اهدافی که با شرایط شما هماهنگی ندارند، قابل دستیابی نیستند و در این صورت شما را ناامید می کنند و از برنامه‌ریزی و تلاش خسته خواهید شد. شرایط خود را واقع‌بینانه بررسی کنید و هدفی را مشخص کنید که امکانات آن در دسترس شما قرار دارد.

Timely -زمان‌بندی داشته باشید

مدیریت زمان یکی از مهم‌ترین مسائل در زمینه تعیین هدف است. برای این که بتوانید یک برنامه دقیق داشته باشید، باید در بخش هدف‌گذاری، زمانی را برای اهداف خود تعیین کنید. چون بدون تعیین کردن زمان مشخص، انگیزه لازم برای برنامه‌ریزی و تلاش از بین می‌رود. بهتر است در این مرحله از یک جدول زمان‌بندی کمک بگیرید تا بهتر و دقیق‌تر پیشرفت خود را مشاهده کنید.

هدف‌گذاری بدون زمان‌بندی: یک روزی ماشین می‌خرم.

هدف‌گذاری با زمان‌بندی درست: یک سال دیگر، با برنامه‌ریزی و تلاش‌، ماشین می‌خرم.

استفاده از روش «اسمارت» چه مزایایی دارد؟

 • مشخص شدن برنامه‌ها.
 • تعیین مسیر بهتر
 • هدفمند بودن تلاش‌ها و فعالیت‌های روزانه
 • زودتر نزدیک شدن به هدف

حالا که در مورد قدم اول برای رسیدن به موفقیت، اهمیت هدف‌گذاری و نکات مربوط به آن را می‌دانید، وقت آن است که با تعیین یک هدف اسمارت برای خود، به سراغ قدم بعدی یعنی اقدام و برنامه‌ریزی بروید.

آیا تا به حال از روش هدف‌گذاری اسمارت استفاده کرده‌اید؟ شما با این روش هدف‌گذاری به چه هدف ‌‌هایی رسیده‌اید؟

دیدگاه‌ها

 
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

مطالب مشابه

۱۴۰۰/۰۲/۰۲

راهنمای قدم به قدم اینترنت TD-LTE ایرانسل

اگر از اینترنت TD-LTE ایرانسل استفاده می‌کنید یا به تازگی قصد خرید آن را دارید، این مطلب را از دست ندهید. در این مطلب کار با مودم‌های TD-LTE را یاد می‌گیرید و به وسیله اپلیکیشن «ایرانسل من» با فوت و فن‌ها، مدیریت حساب و خریدن بسته‌های معمولی و تخفیفی اینترنت ثابت آشنا می‌شوید. روش فعال […]

بازدید: 38906

۱۴۰۰/۰۷/۱۲

۱۱ راه حل برای وقتی که گوشی شما مشکل آنتن‌دهی دارد!

حتما در بعضی موارد برایتان پیش آمده، درزمانی که نیاز فوری به تماس تلفنی داشته‌اید، آنتن موبایل شما قطع شود و کیفیت آنتن‌دهی برایتان رضایت بخش نباشد. این موضوع در شرایطی که زندگی روزمره همه ما به استفاده از تلفن همراه گره خورده، بسیار مشکل‌ساز است.  ما در این مطلب به شما راهکارهای ساده و […]

بازدید: 27405

۱۳۹۹/۱۱/۲۱

چگونه هزینه اینترنت را کاهش دهیم؟ 8 راه حل کاربردی برای کم کردن مصرف اینترنت

با افزایش سرعت اینترنت و شروع پیشرفت نسل پنجم (5G)، حجم بیشتری از اینترنت شما صرف شبکه‌های اجتماعی، کار و آموزش آنلاین می‌شود. در نتیجه کم کردن هزینه‌های اینترنت و مدیریت مصرف آن هم بسیار ضروری تر از قبل است. شما تنها با تغییراتی کوچک در تنظیمات گوشی یا اپلیکیشن، می­توانید در مصرف اینترنت گوشی […]

بازدید: 20835